Az esküvői virág kiválasztásánál törekedjünk arra, hogy nagyrészt a szezonális, Magyarországon is elérhető virágok közül válogassunk. Ez nemcsak költséghatékony, de környezetbarát megoldás is. Évszakonként összegyűjtöttem egy csokorba, hogy mikor milyen virágot érdemes választani. A cikk végén egy rövid áttekintés, hogy hova kell valójában virág egy esküvőn.
Esküvői virág tavasszal
Csodás virágpaletta érhető el tavasszal: tulipán, nárcisz, gyöngyvirág, frézia, orgona, szellőrózsa, boglárka, rózsa, írisz.
Nyári esküvői virág
Csodálatos a természet, nyáron még színesebb virágokkal kényeztet el minket, mint tavasszal. Különböző színű és méretű virágokból válogathatunk: pünkösdi rózsa, rózsa, liziantusz, levendula, dália, napraforgó, hortenzia, búzavirág, viola.
Új irányzat az nyári esküvői virágoknál a vadvirágok ötvözése például rózsával, szellőrózsával.
Esküvői virág ősszel
Őszi színek, őszi virágok. Hangsúlyosabbak ebben az évszakban a meleg színek: sötétlila, narancs, bordó. A virágpaletta: őszirózsa, szellőrózsa, krizantém, rózsa, dália, protea, kövirózsa. Ősszel bátran használjuk a különböző bogyós ágakat, búzakalászt, szárított virágokat vagy akár a színes faleveleket is kiegészítőként az esküvői csokorba és az esküvői dekorációba.
Pozsgások és zöldek…
Virágkorukat élik a pozsgások, legkedveltebb a kövirózsa. És minden mennyiségben a zöld levelek: eukaliptusz, ruscus, olívalevél, fűfélék, citromfű, babérlevél, rozmaring, levendula… A greenery esküvői stílusra jellemző a zöld növények (ágak, levelek) dominanciája kevés virággal kombinálva.
Esküvői virág, mint csokor
Kezdjük a csokrokkal és a kitűzőkkel. A menyasszonyi csokor áll a középpontban, ehhez készül hasonló stílusban a vőlegény kitűzője és a dobócsokor. A dobócsokrot a hagyomány szerint a szertartás után eldobja a menyasszony a hajadon vendégek között, aki elkapja a csokrot, az megy legközelebb férjhez.
A szülőköszöntés -mely a szertartás egyik megható része- során a menyasszony és a vőlegény egy-egy csokor virággal köszöni meg a szülőknek az eddigi gondoskodást, támogatást. Jó tanácsként írom, hogy a csokrokat ne egyszerre adjátok át szüleiteknek, ha csak egy fotósotok van, mert akkor nem tudja megörökíteni teljesen ezeket a szép pillanatokat.
Opcionálisan kis csokrot kaphatnak a koszorúslányok is.
De térjünk vissza a kitűzőkhöz! A vőlegényen kívül a hagyomány szerint az örömapák és a tanúk is kapnak virág-kitűzőt. Ha valamelyik tanú hölgy, akkor inkább apró virágos csuklódíszt szoktam javasolni, mert az ő ruhájuk nem biztos, hogy elbírja a kitűzőt és nyomot hagyna.
Hova is kell még virágdíszítés?
Lehet még díszíteni az esküvői autót. Ha jó állapotban marad a dísz, akkor felhasználható még az este folyamán a büféasztalon vagy a bárpulton.
A szertartások díszítése is elmaradhatatlan. A templomi díszítésnél esetleg érdemes egyeztetni ez előttetek és utánatok következő párral. Ha meg tudtok állapodni a díszítésben, akkor a költségét viselhetitek együtt is.
A polgári szertartáson használt díszítés állhat sok elemből. Kinek mi az elképzelése, vágya. Az alapdíszítés, ami a szertartási asztalra kerül, ez később ugyancsak felhasználható az este folyamán a büféasztalon vagy a bárpulton, ajándékasztalon. Ma közkedvelt a boldogságkapu és/vagy az eskető asztal felé felállított, díszített pavilon. Ezenkívül a bevonulási utat is lehet díszíteni akár szirmokat leszórni vagy a széksorokra virágdíszeket kitenni.
Az esküvői helyszín díszítésénél gondolnunk kell a vendégfogadásra, a teremdíszítésre -ha szükséges-, a főasztal és annak hátterének díszítésére és a vendégasztalok díszítésére. A dekorációt a esküvő stílusa határozza meg. Dehogy milyen stílusok is léteznek? Hosszú lenne felsorolni az összeset, de a legkedveltebb stílusok ebben a szezonban a greenery, rusztikus, boho-sikk, provence-i…
Ha szeretnél még többet olvasni az idei trendekről, akkor az esküvői blogomon erről is találsz olvasnivalót.
Esküvőd szervezése során szakmai tanácsra vagy segítségre lenne szükséged, fordulj hozzám bizalommal.